Haber

Bulgaristan, Ukrayna’dan 20 çeşit tahıl ithalatını geçici olarak yasakladı

Bulgaristan’da hükümet, yerel üreticilerin protestoları nedeniyle başta buğday olmak üzere Ukrayna’dan 20 tahıl ithalatını kalıcı olarak yasakladı.

Başbakan Gılib Donev basına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu ancak yerel üreticilerin bu ucuz ithalat fuarının yarattığı rekabeti adil bulmaması nedeniyle bazı ürünlerin ithalatının geçici olarak durdurulduğunu belirtti.

Transit geçişlerin aksamaya uğramayacağını kaydeden Donev, “Umarım Avrupa Birliği’nin ilgili organları (Ukrayna ile) oluşturulan ‘dayanışma koridorlarının’ beklenen sonucu vermediğini görür ve buna yönelik uygulamalar getirir. Bulgaristan’ın talepleri de paylaşılır. Polonya, Macaristan ve Slovakya tarafından.” dedi.

Tarım Bakanı Yavor Geçev de kararın 24 Nisan’dan itibaren yürürlüğe gireceğini ve 30 Haziran’a kadar geçerli olacağını belirtti.

Buğdayın yanı sıra ay çekirdeği, ayçiçek yağı, mısır, bal, süt, süttozu, ceviz, fındık, yumurta, tavuk, domuz ve kuzu eti, çavdar, şarap, sirke ve diğer bazı ürünlerin ithalatı da “yasaklar” kapsamına alındı. ” liste. ???????

habernarman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu