Haber

Eski Madrid Teknik Direktörü Arda Güler’in Fiziği Konuşulurken Türk Futbolunun Altyapısı Sorgulandı

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’de harikalar yaratan Arda Güler, yeni takımı Real Madrid’de resmi maç oynayamadı. Genç yetenek transfer olduğu günden bu yana çeşitli sakatlıklar yaşadı. İspanyol devinin eski fitness antrenörü Jose Luis San Martin, Marca gazetesine yazdığı yazıda Arda Güler’in fiziğini değerlendirdi.

Mor-beyazlı takımda geçirdiği 4 ayda 3 kez sakatlanan 18 yaşındaki futbolcunun geleceği herkeste merak konusu.

Sakatlıklarını geride bırakamayan milli futbolcuya uygulanan antrenman programıyla ilgili çarpıcı bir tartışma ortaya atıldı.

Real Madrid’in eski fitness antrenörü Jose Luis San Martin, Marca gazetesinde Arda Güler’in antrenmanlarında ciddi hatalar yapıldığını yazdı.

İspanyol kulübünün Arda’yı çok uzun süredir izlediğini belirten Martin, Arda’nın fiziğini akademi seviyesindeki bir oyuncuya benzetti.

‘Real Madrid Arda Güler’i uzun süredir takip ediyor. Grup arkadaşlarının ve antrenör ekibinin yorumlarını da okuduk. Arda’nın teknik kalitesi çok iyi ancak ilk antrenmanlarda Arda Güler’in 1.75 ve 69 kilo olduğu ortaya çıktı. ”Elit seviye’ fiziğe sahip oyuncularla rekabet etmek zorunda olan birinden ziyade, akademi seviyesindeki bir oyuncunun fiziğine sahipti.’

Eski teknik adam, görevden alınan kulüp doktoru Mihic’i de eleştirdi.

Arda Güler’in yaşadığı sakatlıkların ardından Real Madrid’in baş sağlık görevlisi Niko Mihic görevden alındı. Arda Güler’e yapılan fiziki yüklenmelerde büyük hatalar yapıldı. Güler’in fiziksel eksikliğinin, alt ve üst vücut kas kütlesini artırmak için yoğun kuvvet antrenmanlarıyla telafi edilmesi gerekiyordu. Bu sayede koşma, hızlanma, frenleme, yön değiştirme ve tekme atma sırasındaki darbeler eklemler tarafından değil iskelet kası sistemi tarafından emilecektir.’

Martin’in açıklamalarının ardından sosyal medyada pek çok futbolsever, Türkiye’deki futbol kulüplerinin altyapısının yetersiz olduğuna dikkat çekti.

gurunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu