Ekonomi

Güney Kore, Ukrayna’daki İş Adamlarına Seyahat Kolaylığı Sağlayacak

Güney Kore hükümeti, ülkedeki iş adamlarının Ukrayna’nın yeniden yapılanma projelerinde yer alabilmesi için mevcut seyahat kısıtlamalarını gevşetmeyi planlıyor.

Yonhap’ın haberine göre Güney Koreli yetkililer, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana yürürlükte olan seyahat kısıtlamalarından Güney Koreli iş adamlarının muaf tutulabileceğini açıkladı.

Yetkililer, planlanan seyahat kısıtlaması muafiyeti kararının, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’ün 15 Temmuz’da Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından bu ülkeye açıklanan güvenlik, insani yardım ve yeniden inşa projeleri doğrultusunda alındığını belirtti.

Ayrıca önümüzdeki hafta Kore Uluslararası Ticaret Birliği’nin Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile Ukrayna’daki inşaat projelerinde yer almak isteyen inşaat, altyapı ve enerji firmaları arasında bir toplantı yapması bekleniyor.

Yetkililer, bu görüşmede Ukrayna’ya seyahat konusunun da gündeme gelebileceğini belirtti.

Güney Kore Hükümeti, yeniden inşa sürecinin 1 trilyon doları aştığı tahmin edilen Ukrayna’ya, projelerin acilen başlatılması için üst düzey hükümet yetkilileri ve iş adamlarından oluşan bir heyet göndermeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu