Ekonomi

Kayseri’nin ihracat gururu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, TÜİK’in Ocak ayı ihracat bilgilerini değerlendirerek, “Ocak ayında ihracatımız bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 5,25 artarak 280 milyon 601 bin 250 bin 250 TL olarak gerçekleşti. dolar. İhracatımızda bir önceki aya göre yüzde 17,70 azalma var. Yıllık ihracatımız yüzde 8,02 artarak 3 milyar 932 milyon 572 bin dolar olarak gerçekleşti.

2023 Ocak ayında en çok ihracat yapılan reyonları ve ülkeleri de açıklayan Büyüksimitci, “Mobilya, ihracat kalemlerimiz arasında ilk sıradaki yerini koruyor. Daha sonra elektrikli ev aletleri ve kablo geliyor. Almanya en çok ihracat yaptığımız ülkelerden biridir. Ardından ABD ve İtalya geliyor. Avrupa ülkeleri ve ABD’nin ihracat pazarlarımızın ilk üçünde yer alması Kayseri sanayisinin ne kadar kaliteli ürün ürettiğinin bir göstergesidir.”

Kayıpları telafi etmek için yeni pazarların önemine vurgu yapan Lider Büyüksimitci, “Geçen yıla göre ihracatımızı yüzde 8 artırmayı başardık ancak geçen aya göre ihracatımızda özellikle durgunluk nedeniyle hafif bir düşüş var. en büyük ihracat pazarlarımızdan biri olan Euro Bölgesi’nde İnşallah bu yıl sonuna kadar hedef pazarlarımızda özellikle reel Avrupa’da artan taleple birlikte ürün ve pazar çeşitliliğimizi artırarak ihracatımızdaki kayıpları telafi etmeye çalışacağız. Her şeye rağmen üretmeye, istihdama ve ihracata devam eden üyelerimizi ve tüm çalışanlarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

haberniksar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu