Ekonomi

Kur artışı devam edecek mi? Merkez Bankası mesajı satır aralarında verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in ve Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın atanmasının ardından yeni ekonomi Yönetim bugün ilk faiz kararını açıkladı. Faiz oranı 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarılırken, Para Politikası Kurulu (MPK) metninde faiz artışlarının devam edeceği belirtildi.

PPK METİNİNDE VERİLEN İPUCU

Merkez Bankası bugün piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını yükseltti. Faiz yüzde 15’e çıkarıldıktan sonra herkes faiz artışının devam edip etmeyeceğini merak ederken, MPC metninde çok değerli bir ipucu verildi.

PARA SIKIŞTIRMA SÜRECİ BAŞLADI

PPK metninde, “Kurul, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon bekleyişlerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin başlatılmasına karar vermiştir.” ifadeler yer aldı.

PARA SIKIŞTIRMA NEDİR?

Parasal sıkılaştırma, bir ülkenin merkez bankası tarafından yürütülen bir para politikasıdır. Bu politika genellikle ekonomik istikrarın bozulduğu ve enflasyon riskinin arttığı dönemlerde uygulanmaktadır. Parasal sıkılaştırma genellikle ekonomiye sunulan para miktarının azaltılmasını ve/veya faiz oranlarının artırılmasını içerir.Bu, bankaların daha az kredi vermesine ve halkın harcamaya daha az meyilli olmasına olanak tanıyarak ekonomik aktiviteyi ve enflasyonist baskıları yavaşlatır.

İLGİ ARTIŞLARININ SÜRDÜRÜLDÜĞÜNÜN SİNYALİ

Söz konusu metinden de anlaşılacağı üzere Merkez Bankası yeni dönemde faiz artırımlarına devam etmeyi planlamaktadır. Ancak faiz artışının bu ayki gibi sert mi yoksa kademeli mi olacağı konusunda netlik yok.

beylikova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu