Haber

Uzmanlardan “Vampir gücü” uyarısı

“Elektrik faturalarının yüzde 5’i yedek cihazlardan geliyor!”

Kullanılmayan cihazlar kapatılmalıdır!

Kullanılmayan cihazların kapatılması tasarruf için ana unsur ve en kolay formül olarak gösteriliyor. ‘Standby’ yani hazır durumda bekleyen araçların elektrik faturasını artıran araçların başında geldiğini belirten uzmanlar, herhangi bir cihazla bağlantısı olmayan AC adaptörlerin prizde kaldığı için elektrik tüketmeye devam ettiğini ve faturayı olumsuz etkiler. Plug-in adaptörün “vampir gücü” olarak da adlandırıldığına dikkat çeken Prof. cihazlar bekleme modunda.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği İngilizce Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selim Şeker, bekleme modunda çalışan cihazların elektrik faturalarına etkisi hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Vampir gücü sürekli elektrik tüketiyor

Tasarruf etmenin en kolay yolunun kullanılmayan cihazları kapatmak olduğunu vurgulayan Prof. Birçok mobil cihazı şarj eden AC adaptörleri. Adaptör takılıysa, cihazlar adaptöre bağlı olmasa bile adaptör güç kullanmaya devam eder. Bu güç kullanımı biz uyurken bile devam eder. Buna ‘Vampir Gücü’ deniyor çünkü fişli adaptörün uçları vampir dişlerine benziyor.” söz konusu.

Faturanın yüzde 5’i yedek cihazlar içindir

Bekleme modundaki cihazların sıcaklık ve süre gibi bazı bilgileri gösterdiğini belirten Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği İngilizce Bölüm Başkanı Prof. , DVD, televizyon, uzaktan kumanda ve bilgisayarlar. Bu nedenle ortalama bir evde yaklaşık 40 cihaz çalışmadığı zamanlarda yedek güç kullanır. Elektrik faturasının yaklaşık yüzde 5’i bu bekleme durumundaki cihazlardan geliyor.” uyardı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu