Haber

Atatürk nerede ve ne zaman doğdu? Atatürk’ün doğduğu ev nerede?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye’nin kuruluş sürecinde değerli bir lider olarak kabul edilmektedir. Atatürk’ün doğduğu ev arama motorlarında sorgulanıyor. Tarihi ev, Atatürk’ü takip etmek ve onun hayatına dair değerli detayları keşfetmek isteyen herkes için anlamlı bir durak olarak öne çıkıyor. Atatürk’ün hangi yılda doğduğu merak konusudur. Peki Atatürk nerede ve ne zaman doğdu? Atatürk’ün doğduğu ev nerede? Detaylar haberimizde…

ATATÜRK NE ZAMAN DOĞDU?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumu 1881 yılında Selanik şehrinde gerçekleşmiştir. Atatürk, 1881 yılında modern Yunanistan sınırları içerisinde yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan Selanik’te doğmuştur. O zamanlar imparatorluk.

ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV NEREDE?

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev bugün “Atatürk Evi Müzesi” olarak biliniyor. Ancak Atatürk’ün doğduğu ev aslında müze olarak tasarlanmamıştır. Selanik’teki bu tarihi konak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını yaşatmak amacıyla ziyarete açıldı. Atatürk’ün doğduğu ev Selanik’in Kocacık semtinde bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında bu konutta doğmuştur ve bu konut Türk tarihinde değerli bir simge olarak kabul edilmektedir. Selanik Belediyesi tarafından restore edilerek müze olarak kullanıma açılan Atatürk Köşkü, ziyaretçilere Atatürk’ün çocukluğu ve gençliğine dair değerli bilgiler sunuyor.

haber-koyulhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu