Haber

İran, Avustralya Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarına tepki gösterdi

İran, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong’un İran’a yönelik açıklamalarına tepki olarak ülkenin Tahran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Mehr Haber Ajansı, İran Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamayı yayınladı.

Açıklamada, “Avustralya Dışişleri Bakanı’nın İran halkına destek verilmesi ve bazı İranlı yetkililere ve vatandaşlara insan hakları bahanesiyle yaptırım uygulanması yönündeki sözlerinin ardından Tahran Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış, Avustralya Dışişleri Bakanlığı da bu yönde açıklamalarda bulunmuştur. Dışişleri Bakanı’nın müdahaleci açıklamaları ve söz konusu yaptırımlar tepki çekti.” ifadelerine yer verildi.

Avustralya, bazı İranlı kişi ve kuruluşlara yaptırım uyguluyor

Avustralya hükümeti dün, bazı İranlı kişi ve kuruluşlara “insan haklarının ihlali” ve “baskı uygulaması” nedeniyle yaptırım uyguladığını açıklamıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, “Avustralya hükümeti, İran’ı insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak için kararlı ve hedefli adımlar atmaya devam edecektir. İran rejimini, İran rejiminin ölümünden sorumlu olanlardan hesap sormaya çağırıyoruz. Mahsa Emini.” İfadelerini kullandı.

Mahsa Emini protestoları

Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ölümü, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Gösterilerde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

haberpinarhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu