Ekonomi

JPMorgan, yapay zeka liderlerinden uzaklaşmanın erken olduğunu söylüyor

JPMorgan analistleri, son dönemdeki endişelere rağmen yatırımları yapay zekâ şirketlerinden uzaklaştırmak için erken olduğuna inanıyor.

Teknoloji şirketi hisse senetlerinin değeri, yapay zeka altyapısının genişlemesinde olası bir yavaşlamaya ilişkin endişeler nedeniyle son dönemde düştü. Bunun sonucunda JPMorgan’ın portföyünde yer alan yapay zekâ odaklı şirketlerin hisse senedi fiyatlarında keskin bir düşüş yaşandı.

“Yatırımcılar olası bir duraklamadan önce yapay zeka altyapısının genişleme süresini sık sık tartışırken, Nvidia’nın yaklaşan yeni ürün tanıtımı, faaliyette kısa vadeli bir düşüşe ilişkin ek endişelere yol açtı. Bununla birlikte, yatırımcılar genel olarak yapay zekâ yatırımlarında birkaç yıl boyunca sürdürülebilir büyüme konusunda ikna olmuş durumdalar.” “Bu endişelerin ortasında, yatırımcılar fonlarını yapay zekaya daha az ve daha geniş ekonomik faktörlere daha fazla bağımlı olan bazı şirketlere kaydırmayı da düşünüyorlar.”

Bununla birlikte JPMorgan, mevcut veriler ve ilk çeyreğe ilişkin ön kazanç raporları göz önüne alındığında, beklenen ekonomik toparlanma nedeniyle yatırımların yapay zeka dışı sektörlere kaydırılmasına duyulan güvenin erken olduğunu belirtiyor.

Banka şu yorumu yaptı “Telekomünikasyon ve Kurumsal gibi zorluklarla karşılaşan sektörlerle ilgili olarak, yatırım niyetlerinde ekonomik toparlanmanın yakın olduğunu gösterecek önemli değişiklikler gözlemlemedik. Tüketici harcamaları düşük bir noktaya ulaşmış gibi görünüyor ve yükselişe dair çok az ya da hiç işaret göstermeyerek dengeleniyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

habersolhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu